مطلب وبلاگ

سولفات مس در کشاورزی

کات کبود یا سولفات مس به رنگ آبی و بدون بو می باشد. کود سولفات مس به عنوان ریز مغذی در کشاورزی استفاده می شود. از کاربردهای دیگر سولفات مس در کشاورزی می توان به خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی (قارچ کش) سولفات مس اشاره کرد. در ادامه این مطلب به کاربرد سولفات مس در کشاورزی می پردازیم.

پیشنهاد میکنیم در صورت تمایل مطلب “سولفات مس چیست” را مطالعه نمایید.

 

سولفات مس به عنوان کود یا میکرومغذی در کشاورزی

از متداول­ترین کودهای مؤثر برای تأمین میکرومغذی مس در گیاهان می­توان به سولفات مس (کات کبود) اشاره کرد. سولفات مس به دو صورت خاکی و محلول­پاشی مورد استفاده قرار می ­گیرد. مخلوط مس سولفات و آمونیم کربنات به عنوان یک ترکیب در پرورش گل برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان جوان استفاده می شود.

سولفات مس به عنوان میکرومغذی نقش کلیدی در فعالیت­های آنزیمی، فتوسنتز، تنفس، متابولیسم کربوهیدرات­ها و پروتئین­ها داشته و کمبود آن به تلقیح، تولید میوه و دانه صدمه زده و باعث سرخشکیدگی درختان، افزایش حساسیت غلات به خوابیدگی و بادزدگی خوشه­ ها می­شود. سولفات مس یک محرک در جهت تشکیل ویتامین آ می­باشد.

 

اثرات سولفات مس و کلرید مس بر کنترل رشد ریشه گیاه

کلرید مس و سولفات مس در کشاورزی می توانند کنترل ریشه گیاه را در دست گرفته و به رشد بهتر و بیشتر گیاه کمک شایانی کند.

پس از اضافه کردن ترکیبی شامل سولفات مس و کلرید مس به ریشه گیاه در مراحل ابتدایی شاهد رشد ریشه های ثانویه خواهیم بود.

به طور کل با اضافه شدن ترکیبات مس به خاک گیاه و اصلاح ریشه به کمک عنصر مس، شاهد بازیابی ریشه ها هستیم.

وزن خشک ریشه ها افزایش یافته، نوک ریشه با افزایش وزن رو به رو می شود و ریشه های جانبی نیز افزایش پیدا می کند.

دانشمندان در آزمایشات متنوع ثابت کرده اند که به استفاده از ترکیبات مس می توانند کنترل رشد طولی ریشه گونه های گیاهی را به دست گرفته و در جهت اصلاح هر چه بهتر آن ها گام بردارند.

 

سولفات مس به عنوان آفت کش و قارچ کش در کشاورزی

سولفات مس پنج آبه به طور متداول در بخش کشاورزی به عنوان آفت کش، قارچ کش استفاده می شود. به طور کلی سولفات مس برای کنترل ویروس­های باکتریایی و بیماری‌های قارچی محصولات میوه‌ها و سبزی‌ها و محصولات زراعی مانند زنگ گیاه، لکه برداشتن برگ‌ها، آفت‌ها و زخم پوست سیب، کپک، تاول­ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار می­گیرد.

مخلوط سولفات مس و آلومینیوم برای معالجه بیماری های قارچی بر روی انگورها، هندوانه ها و میوه های هسته دار استفاده می شود.

سولفات مس نیز به عنوان ضد جلبک برای جلوگیری از رشد جلبک ها استفاده می­ شود.

 

روش مصرف کود سولفات مس در کشاورزی

برای رفع کمبود مس (Cu) می‌توان کودهای سولفات مس محلول در آب را به خاک اضافه یا محلول پاشی نمود. کاربرد سولفات مس در حد ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم در ۱۰۰۰ لیتر آب در اوایل بهار نیز موفقیت آمیز می‌باشد. در غلظت زیاد، مس نیز باعث مسموم شدن گیاه شده، میوه‌ها حالت ترک خورده و سیاه رنگ پیدا می‌کنند و در روی برگ ‍ها نیز نقاط نکروزه قهوه‌ای رنگ و ریزی مشاهده می‌شود.

 

محصولات باسط فرآور پویا

از محصولات باسط فرآور پویا که به عنوان مواد اولیه کود و ریزمغذی استفاده می شود می توان به سولفات مس، اکسید روی و سولفات روی با درجه خلوص مناسب اشاره کرد. یکی از اهداف ترسیم شده این شرکت توجه و دقت به کیفیت است و باسط فرآور پویا بر آن است که محصولات خود را با قیمت مناسب و به موقع عرضه نماید.

شما می توانید برای مشاوره و خرید، با کارشناسان باسط فرآور پویا تماس حاصل فرمایید.

جهت مطالعه بیشتر درباره کاربرد روی در کشاورزی و کود های حاوی روی پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید:

Summary
س.لفات مس در کشاورزی
Article Name
س.لفات مس در کشاورزی
Description
سولفات مس به رنگ آبی و بدون بو می باشد که به عنوان میکرومغذی و قارچ کش در کشاورزی استفاده می شود. در این مطلب به کاربرد کود سولفات مس در کشاورزی می پردازیم.
Author
Publisher Name
باسط فرآور پویا

پاسخ دهید