سولفات مس در کشاورزی

سولفات مس در کشاورزی

کات کبود یا سولفات مس به رنگ آبی و بدون بو می باشد. کود سولفات مس به عنوان ریز مغذی در کشاورزی استفاده می‌شود. از کاربردهای دیگر سولفات مس در کشاورزی می‌توان به خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی (قارچ کش) سولفات مس اشاره کرد. در ادامه این مطلب به خواص مس در گیاهان و کاربرد سولفات مس در کشاورزی  می‌پردازیم.

پیشنهاد میکنیم در صورت تمایل مطلب “سولفات مس چیست” را مطالعه نمایید.

کود سولفات مس در کشاورزی

از متداول­ترین کودهای مؤثر برای تأمین میکرومغذی مس در گیاهان می­‌توان به کود سولفات مس (کود کات کبود) اشاره کرد. سولفات مس به دو صورت خاکی و محلول­‌پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخلوط مس سولفات و آمونیم کربنات به عنوان یک ترکیب در پرورش گل برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان جوان استفاده می‌شود.

کات کبود در کشاورزی به عنوان میکرومغذی نقش کلیدی در فعالیت­‌های آنزیمی، فتوسنتز، تنفس، متابولیسم کربوهیدرات­‌ها و پروتئین­‌ها داشته و کمبود آن به تلقیح، تولید میوه و دانه صدمه زده و باعث سرخشکیدگی درختان، افزایش حساسیت غلات به خوابیدگی و بادزدگی خوشه­ها می­‌شود. کود سولفات مس یک محرک در جهت تشکیل ویتامین آ می‌­باشد.

محلول مس سولفات

خواص مس در گیاهان (نقش عنصر مس در گیاهان)

خواص مس در گیاهان به این صورت است:  مس (Cu) موجب فعال شدن آنزیم‌ها و کاتالیزورهایی می‌شود که در برخي فرآيندهاي رشدي گیاه نقش دارند. توليد ويتامين A به شدت با حضور مس ارتباط دارد. همچنین این عنصر به سنتز پروتئين كمك مي‌كند. اين عنصر به عنوان ريزمغذي طبقه‌بندی شده و به مقدار كم براي گياه مورد نياز است.

اضافه شدن ترکیبات مس، بیشترین تأثیر را بر بازیابی ریشه‌های گیاهان می‌گذارد. دانشمندان در آزمایشات متعدد و متنوع ثابت کردند که استفاده از ترکیبات مس به رشد طولی ریشه گونه‌های گیاهی کمک کرده و جهت اصلاح بهتر گام برمی‌دارند.

کلرید مس و سولفات مس در کشاورزی می‌توانند کنترل ریشه گیاه را در دست گرفته و به رشد بهتر و بیشتر گیاه کمک شایانی کنند.

پس از اضافه کردن ترکیبی شامل سولفات مس و کلرید مس به ریشه گیاه در مراحل ابتدایی شاهد رشد ریشه‌های ثانویه خواهیم بود.

به طور کل با اضافه شدن ترکیبات مس به خاک گیاه و اصلاح ریشه به کمک عنصر مس، شاهد بازیابی ریشه‌ها هستیم.

وزن خشک ریشه ها افزایش یافته، نوک ریشه با افزایش وزن رو به رو می‌شود و ریشه‌های جانبی نیز افزایش پیدا می‌کند.

 

قارچ‌ کش سولفات مس (سولفات مس یک ضدقارچ و آفت کش)

سولفات مس پنج آبه به طور متداول در بخش کشاورزی به عنوان آفت کش، قارچ کش استفاده می‌شود. به طور کلی سولفات مس برای کنترل ویروس­‌های باکتریایی و بیماری‌های قارچی محصولات میوه‌ها و سبزی‌ها و محصولات زراعی مانند زنگ گیاه، لکه برداشتن برگ‌ها، آفت‌ها و زخم پوست سیب، کپک، تاول­‌ها به صورت گسترده مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

مخلوط سولفات مس و آلومینیوم برای معالجه بیماری‌های قارچی بر روی انگورها، هندوانه‌ها و میوه‌های هسته دار استفاده می‌شود.

سولفات مس نیز به عنوان ضد جلبک برای جلوگیری از رشد جلبک‌ها استفاده می­‌شود.

 

روش مصرف کود سولفات مس در کشاورزی

برای رفع کمبود مس (Cu) می‌توان کودهای سولفات مس محلول در آب را به خاک اضافه یا محلول پاشی نمود. کاربرد سولفات مس در حد ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم در ۱۰۰۰ لیتر آب در اوایل بهار نیز موفقیت آمیز می‌باشد. در غلظت زیاد، مس نیز باعث مسموم شدن گیاه شده، میوه‌ها حالت ترک خورده و سیاه رنگ پیدا می‌کنند و در روی برگ‌ها نیز نقاط قهوه‌ای رنگ و ریزی مشاهده می‌شود.

 

محصولات باسط فرآور پویا

از محصولات باسط فرآور پویا که به عنوان مواد اولیه کود و ریزمغذی استفاده می‌شود، می‌توان به سولفات مس، اکسید روی و سولفات روی با درجه خلوص مناسب اشاره کرد. یکی از اهداف ترسیم شده این شرکت توجه و دقت به کیفیت است و باسط فرآور پویا بر آن است که محصولات خود را با قیمت مناسب و به موقع عرضه نماید.

شما می‌توانید برای مشاوره و خرید، با کارشناسان باسط فرآور پویا تماس حاصل فرمایید.

جهت مطالعه بیشتر درباره کاربرد روی در کشاورزی و کودهای حاوی روی پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید:

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat