فلزات غیرآهنی کدامند؟ چه خواصی دارند؟

فلزات غیر آهنی

 فلزات غیرآهنی، فلزاتی هستند که عنصر آهن در آن­ها وجود ندارد از جمله این فلزات می­توان به آلومینیوم، مس، سرب، روی، قلع و همچنین فلزات گرانبهایی مانند طلا و نقره اشاره کرد. ادامه این مطلب انواع فلزات غیرآهنی و ویژگی آن‌ها را شرح می‌دهد.

ویژگی فلزات غیرآهنی

مزیت اصلی فلزات غیرآهنی قابلیت انعطاف­‌پذیری آن­ها نسبت به فلزات آهنی می­باشد. همچنین آن­ها به دلیل اینکه هیچ محتوای آهنی در خود ندارند مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند به همین دلیل این فلزات برای ساخت سیم­ها، لوله­های سیال و سقف­های شیروانی بسیار مناسب می­باشند. این فلزات خاصیت مغناطیسی نیز ندارند که این خاصیت برای بسیاری از کاربردهای سیم‌کشی و الکترونیکی مهم می­باشد.

 

اگر می‌خواهید درباره انواع و ویژگی‌های فلزات آهنی بیشتر بدانید مطلب “فلزات آهنی کدامند؟” را مطالعه نمایید.

فلز غیرآهنی آلومینیوم

آلومینیوم فلزی سبک، نرم و دارای استحکام پایین می­باشد. این فلز به راحتی ریخته­گری، آهنگری، ماشین­کاری و جوشکاری می­شود اما برای استفاده در محیط­هایی که دمای بالایی دارند مناسب نمی­باشد. آلومینیوم به دلیل وزن کمی که دارد انتخاب مناسبی برای ساخت هواپیما و قوطی کنسروهای غذاها یا نوشیدنی­ها می­باشد. از دیگر موارد کاربرد این فلز می­توان به صنایع ریخته­گری، تولید پیستون­ها، ماشین­ها و وسایل آشپزخانه نیز اشاره کرد.

فلز غیرآهنی مس

فلز مس، فلزی قرمز رنگ با انعطاف پذیری بالا می­باشد که رسانایی حرارت و الکتریسیته­ی بالایی دارد. از این فلز معمولاً در صنعت الکترونیک برای ساخت سیم­ها و دیگر رساناها استفاده می­شود. هرچند فلز مس در صنعت ذکر شده کاربرد فراوانی دارد اما این صنعت تنها صنعت مصرف کننده مس نیست و از این فلزا در ساخت ورقه­های سقف­های شیروانی، موارد کارتریج و فشنگ، مجسمه سازی، یاتاقان­ها و تولید برنج که آلیاژی از مس و روی است نیز استفاده می­شود.

فلز غیرآهنی سرب

سرب فلزی نرم، سنگین و انعطاف پذیر با نقطه ذوب و استحکام کششی پایین است که می­تواند در برابر خوردگی ناشی از رطوبت و بسیاری از اسیدها مقاومت کند. از این فلز بصورت وسیعی در کابل­های برق فشار قوی، باتری­ها، ساختمان سازی و لحیم کاری استفاده می­­شود.

فلز غیرآهنی روی

روی فلزی با استحکامی متوسط و رو به پایین با نقطه ذوب بسیار پایین است. روی فلزی است که به راحتی ماشین کاری می­­شود اما به منظور جلوگیری از جدا شدن کریستال­ها ممکن است مقداری گرما نیاز داشته باشد. یکی از موارد مهم استفاده از روی گالوانیزه کردن (فرآیند اعمال یک پوشش از فلز روی بر سطوح فولاد یا آهن به منظور جلوگیری از زنگ زدن) می­باشد.

فلز غیرآهنی قلع

قلع فلزی بسیار نرم و انعطاف پذیر و دارای استحکام کششی پایین است. این فلز معمولا به عنوان یک پوشش برای آهن جهت جلوگیری از خوردگی به کار می­رود. فولادهای پوشیده شده از قلع برای تولید قوطی­های کنسرو جهت نگهداری غذا مورد استفاده قرار می­گیرند. با آلیاژ کردن قلع و مس می­توان برنز و برنج قلع تولید کرد.

 

موارد استفاده فلزات غیرآهنی بسیار وسیع­تر از موارد اشاره شده می­باشد، در این مطلب سعی برآن بود فلزات غیرآهنی که در صنعت مورد استفاده قرار می­گیرند بررسی شود.

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat