فلزات آهنی کدامند؟چه خواصی دارند؟

فلزات آهنی کدامند

فلزات آهنی

به فلزاتی که حاوی آهن می­باشند فلزات آهنی می­گویند. رایج‌ترین فلزات آهنی عبارتند از:

  • فولاد آلیاژی
  • فولاد کربنی
  • فولاد فرفوژه

این فلزات بخاطر استحکام کششی و دوام­شان ارزشمندند. فولاد کربنی یا همان فولاد ساختمانی یکی از اجزای اصلی در صنعت ساختمان‌سازی می­باشد و برای ساخت بلندترین ساختمان­ها و طولانی­ترین پل­ها استفاده می­شود. فلزات آهنی همچنین در کانتینرها، کشتی­ها، صنعت لوله کشی، اتومبیل­ها، ریل­های راه­آهن و بسیاری از ابزارهای خانگی و تجاری مورد استفاده قرار می­گیرند.

تمامی فلزات آهنی دارای کربن هستند که باعث می­شود آن­ها نسبت به محیط­های مرطوب آسیب­پذیر باشند و دچار زنگ زدگی شوند. اما اگر آهن چکش کاری شده باشد به دلیل خلوص بالای آهن، زنگ نمی­زند همچنین فولاد ضدزنگ نیز به دلیل وجود کروم در برابر زدگی مقاوم است.

اکثر فلزات آهنی به دلیل داشتن خاصیت مغناطیسی برای کاربردهای الکتریکی بسیار مفید می­باشند.

آهن

 

———————————————————————————————————————————–

  • چه موادی را مواد معدنی فلزی می‌نامند؟
  • فلز چیست و چه خواصی دارد؟
  • فلزات آهنی و غیر آهنی کدامند؟

اگر علاقه‌مندید درباره موضوعات فوق بیشتر بدانید، مطلب “صنایع معدنی فلزی” را مطالعه نمایید.

———————————————————————————————————————————–

فولاد چیست؟

کربن باعث سخت شدن آهن می­شود و با اضافه کردن آن به آهن، فولاد ساخته می­شود. فولاد آلیاژی از عناصری نظیر کروم و نیکل نیز سخت­تر است و به وسیله گرم کردن و ذوب کردن سنگ آهن در کوره­ها تولید می­شود. برای تولید میلگرد، فولادهای ذوب شده در داخل کوره را داخل قالب می­ریزند تا میلگردها شکل بگیرند. فولاد استفاده وسیعی در صنایع تولیدی و ساختمان سازی دارد.

  • فولاد کربنی

فولاد کربنی نسبت به دیگر انواع فولاد، کربن بیشتری دارد که آن را به طور فوق­العاده­­ای سخت می­کند. از فولاد کربنی معمولاً در تولید ابزارهای ماشین، مته­ها، تیغه­ها، شیرها و فنرها استفاده می­شود و این فولاد می­تواند لبه برشی تیز را حفظ کند.

  • فولاد آلیاژی

این فولادها عناصری مانند کروم، نیکل و تیتانیوم را نیز در خود دارند که باعث می­شود استحکام و دوام بالاتری را بدون افزایش وزن داشته باشند. فولاد ضدزنگ یک فولاد آلیاژی مهم است که با استفاده از کروم ساخته شده است. فولاد آلیاژی در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان سازی، ابزار ماشین کاری و مؤلفه­های الکتریکی از جمله کاربردهای فولادهای آلیاژی می­باشند.

  • چدن

چدن آلیاژی ساخته شده از آهن، کربن و سیلیسیم است. چدن معمولی یا همان چدن خاکستری سخت، شکننده و مقاوم به سایش است. اما سایر آلیاژهای چدن خواص مکانیکی متفاوتی را می­توانند در خود داشته باشند.

  • آهن فرفورژه

در ساختار آهن فرفورژه، کربن به مقدار بسیار کمی به کار رفته است به صورتی که می­توان گفت تقریبا آهن خالص است. در طول فرآیند تولید، مقداری خاکستر به آهن اضافه می­شود و مقاومت به خوردگی و اکسایش بسیار عالی به آن می­دهد، با این وجود سختی و استحکام کمی دارد.

از جمله کاربردهای آهن فرفورژه می­توان به ساختن نرده­ها، ابزارهای کشاورزی، میخ، سیم خاردار، زنجیر و زینت آلات مختلف اشاره کرد.

آهنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat