بزرگترین پروژه معدنی مس در چند دهه اخیر آغاز به تولید کرد

بزرگترین پروژه معدنی مس در چند دهه اخیر آغاز به تولید کرد

معادن Ivanhoe کانادا تولید کنسانتره مس را در پروژه Kamoa-Kakula در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) ماه ها زودتر از موعد برنامه ریزی شده به علت افزایش قیمت بالای این فلز در بازار جهانی، آغاز کرد.

این شرکت اعلام کرد اولین معدن این مجموع Kakula در ۵ سال نخست، سالیانه ۳.۸ میلیون تن ماده معدنی با عیار خوراک متوسط “بیش از ۶ درصد مس” تولید کند.
ایوانهو و شریکش Zijin Mining اعلام کردند اولین ماده معدنی در ۲۰ می برای انجام تست گرم اولیه در آسیاب های گلوله ای و سایر تجهیزات فرآوری به واحد کنسانتره سازی وارد شد.
از تاریخ ۲۵ می نیز ماده معدنی مس با عیار ۵ الی ۶ درصد مستقیماً با استخراج زیرزمینی از معدن Kakula به دپوی محصولات کلوخه ROM و واحد کنسانتره سازی منتقل شد.
براساس برآوردهای انجام شده از سوی گروه CRU، صنعت مس نیاز به هزینه بالای ۱۰۰ میلیارد دلاری برای پایان دادن به کسری عرضه سالانه ۴.۷ میلیون تنی تا سال ۲۰۳۰ دارد.
ترافی گورا Trafigura شرکت تجارت کامودیتی ها نیز گفته، کمبود احتمالی مس می تواند در صورت عدم بهره برداری از معادن جدید به ۱۰ میلیون تن برسد.
روبرت فریدلند که در دهه ۱۹۹۰ ثروت خود را از پروژه نیکل Voisey’s Bay در کانادا بدست آورد ۱۰ سال است که روی پروژه Kamoa-Kakula کار می کند.
این پیشکسوت معدن خاطرنشان کرد درحالی که سفر اکتشافی بیش از دو دهه پیش آغاز شده بود، اندکی بیش از پنج سال پیش ذخیره Kakula کشف شد. وی این پیشرفت را چشمگیر دانست.
کارشناسان معتقدند شروع تولید در Kamoa واقعاً یک اتفاق مهم برای بازار مس است. اکثر معادن فعلی ده ها سال قدمت دارند.
در حالی که پروژه های مس در مسیر اجرا قرار دارد، تولیدکنندگان نسبت به تکرار اشتباهات چرخه های گذشته با سرعت بخشیدن به برنامه ها احتیاط می کنند و یکی از دلایل این احتیاط نزدیک بودن قیمت مس به سطح بالای دهه گذشته و بالاتر از ۴ دلار در هر پوند است.

منبع : معدن نامه 

تاریخ انتشار : 28 خرداد 1400

شما میتوانید اخبار به روز در حوزه معدن و مواد معدنی را در سایت باسط فرآور پویا دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat