محلول قارچ کش بردوفیکس چیست و چه کاربردی دارد؟

بردوفیکس

بردوفیکس قارچ‌کش و باکتری کش مسی با اثر حفاظتی تماسی است که برای پیشگیری و درمان بیماری‌های قارچی و باکتریایی طیف وسیعی از گیاهان توصیه می‌شود. قارچ کش بردوفیکس جز معدود سموم معدنی است که در کشاورزی ارگانیک توصیه می‌شود و اثر سویی بر انسان و محیط زیست نداشته و برخلاف سایر سموم رایج، مواد باقیمانده از تجزیه آن، سازگار با محیط زیست است.

خواص فیزیکی و شیمیایی محلول بردوفیکس

محلول بردو ماده‌ای آبی رنگ، غیرمتبلور، ژلاتینی با دانه‌بندی خیلی ریز و چسبندگی بسیار زیاد می‌باشد که پس از پاشیده شدن روی گیاه، در اثر رطوبت و گازکربنیک، به تدریج تبدیل به ترکیبات کمپلکسی می‌شود که مرتبا بون مس آزاد می‌کند.

محلول بردو در حالت سوسپانسیون، بدون بافت کریستالی است و به‌صورت توده بهم‌چسبیده و یکنواخت روی گیاه کاملا می‌نشیند. درحالی‌که سایر ترکیبات مسی مانند اکسی کلرور مس، به دلیل داشتن بافت کریستالی، ذراتی جدا از هم داشته و کتر بر روی گیاه می‌نشینند.

بردوفیکس

ویژگی‌های محلول بردوفیکس

  • دیرپایی و ماندگاری: دیرپایی و ماندگاری بالایی دارد. همچنین پس از بارش‌های طولانی روی گیاه باقی می‌ماند.
  • جلوگیری از سرمازدگی: محلول بردو به دلیل از بین بردن باکتری‌هایی که هسته اولیه بلور یخ را تشکیل می‌دهند، اثرات منفی ناشی از سرمازدگی را کاهش می‌دهد.
  • دافع حشرات: محلول بردو برای زنبور عسل بی خطر بوده و دافع حلزون و حشراتی مانند زنجرک و موریانه است. این محلول برای آبزیان خطرناک است.
  • سمیت: محلول بردو جزء سالمترین سموم می‌باشد.

کاربرد محلول بردوفیکس

این سم در ایران علیه شانكر باكتريايی در درختان ميوه هسته‌دار، بيماری غربالی در درختان ميوه، پيچيدگی برگ در هلو، گموز مرکبات، گموز در پسته، پوسيدگی فيتوفترايی طوقه درختان هسته ‌دار و دانه ‌دار، پوسیدگی میوه درخت انار، شانکر سيتوسپورايی درختان ميوه، شانکر باکتريايی ليموترش، آتشک درختان ميوه دانه‌دار، پيچيدگی برگ هلو، لکه‌ آجری در بادام و آنتراکنوز در گردو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سم یکی از راه‌های اصلی کنترل و مبارزه با قارچ‌های میوه درخت انار است. روش و زمان مناسب استفاده از این قارچ کش برای درختان انار در مطلب “بیماری‌های قارچی میوه انار و روش مبارزه با آن” بیان شده است.

از دیگر مصارف سم بردو در سایر کشورها می‌توان به كنترل طيف وسيعی از بيماری‌های گیاهی مانند شانکر‌های باکتريايی و قارچی درختان ميوه مانند شانكر سيتوسپورايی، نكتريايی و غيره، سوختگی‌های باكتريايی و قارچی، سفيدک‌های داخلی و غيره اشاره کرد.

 

قارچ کش درختان میوه

 

تهیه محلول بردوفیکس دست‌ ساز

محلول بردوفیکس از مخلوط محلول سولفات مس (کات‌کبود) و دوغاب هیدروکسید کلسیوم (آهک) بدست می‌آید. در واقع محلول بردو، سولفات مسی است که با آهک خنثی شده است. لذا باید توجه داشت که به علت خنثی شدن، محلول بردوی دست‌ساز را باید به اندازه مصرف روزانه تهیه نمود و از نگهداری آن برای مصرف روزهای بعد خودداری کرد.

سولفات مس علاوه بر اثر قارچ‌کشی و ضدباکتریایی، در کشاورزی به عنوان کود نیز استفاده می‌شود. در صورت علاقه می‌توانید مطلب “کاربرد سولفات مس در کشاورزی” را مطالعه نماید.

نحوه ساخت محلول بردوفیکس 10 در 1000

مرحله اول:

10 کیلوگرم سولفات مس را در 5 مرحله (هر مرحله 2 کیلو) داخل 10 لیتر آب ولرم می‌ریزیم و خوب بهم می‌زنیم تا کاملا در آب حل شود.

شما می‌توانید جهت مشاوره و خرید سولفات مس مورد نیاز خود “با ما تماس”  بگیرید. باسط فرآور پویا با داشتن کادری مجرب و پاسخگو توانسته است انتخابی مطمئن برای مشتریان خود باشد.

مرحله دوم:

10 کیلوگرم آهک صنعتی را در 5 مرحله (هر مرحله 2 کیلو) داخل 10 لیتر آب می‌ریزیم و بهم می‌زنیم تا خوب در آب حل شود.

محله سوم:

ابتدا محلول آهک را به مخزن اصلی سمپاش که داخل آن 980 لیتر آب است، اضافه کرده، سپس محلول مس را کم‌کم به آن اضافه می‌کنیم.

نحوه ساخت قارچ کش بردو

نکات مهم هنگام استفاده از محلول بردوفیکس

  • مخزن سمپاش باید مجهز به همزن خوب باشد تا از ته‌نشین شدن محلول جلوگیری شود در غیر این صورت هر چند دقیقه محلول را با بیل یا چوب هم بزنید تا ته نگیرد.
  • در فصل خزان هنگام محلول‌پاشی به تنه و شاخه درخت، حتما برگ‌های روی زمین را هم به قارچ‌کش آغشته نمایید تا قارچ از طریق برگ و خاک آلوده به درخت انتقال پیدا نکند.

اختلاط محلول بردوفیکس با سایر سموم

محلول بردو با نکیتونین، آرسنات سرب و کلسیم، گوگرد و روغن ولک قابل اختلاط است. ولی نباید با حشره‌کش‌های ارگانوفسفریک و نیز سمومی که در محیل قلیایی تجزیه می‌شوند مانند سموم فسفره، کاربامات‌ها و … مخلوط شود.

نحوه اثر محلول بردوفیکس

یون‌های مس موجود در محلول بردو، پس از جذب شدن در دیواره سلول باکتری یا قاچ، روند فیزیولوژیکی درون سلول را مختل نموده، با ایجاد پیوندهای شیمیایی جدید، پروتئین‌ها را در هم شکسته، کارکرد آنزیم‌ها را بر هم زده، در روندهای حیاتی سلول (مانند تنفس) اختلال بوجود آورده، فعالیت غشای سلولی را کاهش داده و در نهایت منجر به مرگ سلول می‌شوند.

 

سولفات مس از کجا بخریم؟

باسط فرآور پویا یکی از تولیدکنندگان سولفات مس در ایران است. سولفات مس پنج آبه باسط فرآور پویا دارای مس 25 درصد با کیفیت عالی و قیمت رقابتی می‌باشد. شما مشتریان گرامی می توانید جهت مشاهده آنالیز و خرید نمونه آزمایشگاهی و صنعتی محصولات باسط فرآور پویا به  فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

همچنین می توانید جهت مشاوره و خرید سولفات مس مورد نیاز صنعت خود “با ما تماس” بگیرید. باسط فرآور پویا با داشتن کادری مجرب و پاسخگو توانسته است انتخابی مطمئن برای مشتریان خود باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat