تاثیر زینک اکساید (اکسید روی) بر پوست

تاثیر زینک اکساید بر پوست

اکسید روی با درجه خلوص دارویی یک نام آشنا برای همه افرادی است که تا به حال از یک کرم ضدآفتاب استفاده کرده‌اند. این ماده معدنی قدرتمند، عنصر مشترک اغلب کرم‌های ضدآفتاب است. اكسيد روی يك تركيب شيميايی معدنی با فرمـول شيميايی ZnO می‌باشد. اكسيد روی پودر سـفيدرنگی است كه در آب غيرمحلول و در اكثـر اسـيدها محلول می‌باشد. اكسيد روی يكی از پركاربردترين تركيبات در صنايع دارويی و آرايشی ـ بهداشتی می‌باشد.

 

مزایای زینک اکسید دارویی برای پوست

محافظت از پوست در مقابل اشعه UV

اکسید روی با درجه خلوص دارویی تنها ماده شناخته شده برای جلوگیری از هر سه فرم از اشعه UV است. این کار را با ایجاد یک سد محافظ بر روی سطح پوست و منعکس کننده اشعه انجام می‌دهد، که از نفوذ آن‌ها به پوست و آسیب‌شان جلوگیری می‌کند.

تسریع در بهبود زخم

روی یک عنصر معدنی ضروری برای بدن است. در واقع، عملکرد آنزیم همه اندام‌های بدن از جمله پوست وابسته به روی است. این عنصر به رشد، ترمیم و نگهداری سلول‌ها کمک می‌کند.

جذب آسان مواد مغذی در پوست

استفاده از کرم‌های حاوی اکسید روی دارویی موجب می‌شود که مواد مغذی به آسانی جذب پوست گردد.

تسکین‌دهنده و کاهش التهاب پوست

اکسید روی دارویی دارای خاصیت ضد التهابی است و به عنوان یک عنصر در یک پماد تسکین دهنده، می‌تواند به کاهش التهاب و تحریک خارش های پوستی و سایر واکنش های آلرژیک کمک کند.

درمان و پیشگیری از جوش صورت

خواص ضدباکتریایی اکسید روی دارویی باعث کشتن باکتری‌ها شده و خواص ضد التهابی آن‌ها باعث پایین آوردن التهاب پوست می‌گردد؛ بنابراین باعث کاهش جوش می‌گردد. این ماده برای پیشگیری از جوش صورت نیز مفید است. این کرم چربی‌های بیش از حد سطح پوست که تمایل به نفوذ در منافذ پوست و ایجاد جوش دارند را جذب می‌کند.

درمان بثورات ناشی از بستن پوشک

اکسید روی دارویی یک ماده‌ شیمیایی قوی بوده و می‌تواند به صورت امن بر روی پوست ظریف نوزادان بدون ترس از هر گونه واکنش خشن پوستی مورد استفاده قرار گیرد. نوزادان کوچک به دلیل رطوبت به دام افتاده در داخل پوشک به بیماری بثورات پوشک دچار می‌شوند. کرم یک مانع بر روی سطح پوست ایجاد کرده و اجازه نمی‌دهد که محرک‌های پوستی با پوست تماس پیدا کنند؛ بنابراین باعث محافظت از پوست در مقابل آسیب بیشتر شده و بهبود سریع‌تر جوش‌ها تضمین می‌گردد.

از بین بردن بوی بد ناشی از عرق

استفاده از زینک اکسید برای زیر بغل موجب حذف بوی بد ناشی از عرق می‌شود اما به‌دلیل چرب و سنگین بودن پماد زینک اکساید، استفاده از آن برای بغل توصیه نمی‌شود. برای زیر بغل معمولا ترکیبات سبک با فرمول‌های حاوی ویتامین سی و آ اچ آ تجویز می‌شود. توصیه می‌شود برای استفاده از هر نوع داروی پوستی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

عوارض پمادهای حاوی زینک اکسید

هیچ‌گونه عوارض جانبی شناخته‌شده‌ای در رابطه با زینک‌اکسید وجود ندارد و هیچگونه تداخلی با داروهای دیگر ایجاد نمی‌کند. با این‌حال برخی افراد حساس ممکن است به این پماد، حساسیت نشان دهند و دچار عوارضی شوند.

این عوارض عبارتند از:

  • خارش پوست
  • سوختگی
  • سوزش
  • تیرگی پوست

 

اکسید روی دارویی باسط فرآور پویا

اکسید روی دارویی باسط فرآور پویا دارای کیفیت و درجه خلوص بالا و فاقد عناصر سنگین است. آنالیز اکسید روی دارویی باسط فرآور پویا به شرح زیر است:

آنالیز اکسید روی دارویی

جهت مشاوره و خرید اکسید روی دارویی مورد نیاز خود “با ما تماس” بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

– اکسید روی دارویی در کرم ضد آفتاب

– کاربرد اکسید روی در پزشکی و بهداشت

– تفاوت پمادهای زینک اکساید و کرم‌های ضد آفتاب حاوی اکسید روی (زینک اکساید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat