اکسید روی دارویی در کرم ضد آفتاب

اکسید روی دارویی در کرم ضد آفتاب

تحقیقات بسیاری نشان می دهد که اکسید روی کمک می‌کند تا در رشد سلول‌های جدید، بهبود پوست سوخته، ترمیم زخم‌ها استفاده شود. همچنین اکسید روی دارویی در کرم ضد آفتاب به عنوان یک پوشش محافظ در برابر اشعه مضر آفتاب بطور گسترده استفاده می‌شود. در ادامه مطلب نحوه کاربرد اکسید روی در ضد آفتاب فیزیکی شرح داده می‌شود.

پیشنهاد می‌شود جهت مطالعه بیشتر در خصوص موارد استفاده دارویی اکسید روی مطلب کابرد اکسید روی در پزشکی و بهداشت را مطالعه نمایید.

 

اکسید روی دارویی چیست؟

به اکسید روی با کیفیت و درجه خلوص بالا که فاقد عناصر سنگین باشد، اکسید روی دارویی می‌گویند.

 

تاریخچه استفاده از اکسید روی دارویی در کرم‌ ضد آفتاب

در زمان‌های قدیم مردم از پودرهای سفید کننده با ترکیبات اکسید سرب و چند ماده شیمیایی دیگر استفاده می‌کردند. محققین پس از تحقیقات علمی به این نتیجه رسیدند که اکسید سرب مسمومیت زا و خطرناک است در نتیجه اکسید روی (زینک اکساید) جایگزینی برای اکسید سرب در مواد آرایشی شد.

فرم میکرونیزه اکسید روی گسترده ترین طیف محافظت را در زمینه تضعیف نور فرابنفش دارد و از ایمنی غیر قابل رقابتی برخوردار است. تنها عاملی که بر روی کارایی اکسید روی در ضد آفتاب اثر می‌گذارد میزان مهارت در فرمول بندی آن است.

 

چرا از اکسید روی دارویی در کرم‌ ضد آفتاب استفاده می شود؟

یکی از مهمترین کاربردهای اکسید روی (زینک اکساید) دارویی، استفاده در کرم ها و لوسین های ضد آفتاب است. اسـتفاده از اكسيد روي دارویی به عنوان تركيب ضدآفتاب پايـدار فيزيكـي در مقابل نـور فـرابنفش مـورد تأييـد FDA مـي‌باشـد.

 

پرتوهای UV به سـه ناحيـه زیر تقـسيم می‌شوند:

ناحيه  UVA: پرتوهای اين ناحيه در طول مـوج 320 تا 400 نانومتر قرار دارند. اين پرتوها باعث برنـزه شـدن پوست مي‌شوند و سبب اكسيداسيون نوري ملانـين در لايه فوقاني پوست شده و به ميزان كمي نيز پوسـت ملتهب می‌شود.

ناحيه  UVB: پرتوهای اين ناحيه در طول موج 290 تا 320 نانومتر قرار دارند. ايـن پرتوهـا باعث آفتاب سوختگی و تا حـدودی ايجـاد سـوزش بـر روی پوست مي شوند، در اين حالت ملانـين تـشكيل و رنگ پوست قهوه‌ای می‌شود.

ناحيه  UVC: پرتوهـای اين ناحيه در طول موج 200 تا 290 نانومتر قرار دارند.

اکسید روی با توجه به ویژگی‌هایی که دارد به طور کامل هر دو پرتوهای فرابنفش UVA و UVB را منعکس می‌کند. اکسید روی علاوه بر خاصیت ضد اشعه UV دارای ویژگی مرطوب کنندگی، سفید کنندگی و دئودورانت نیز می باشد و به همین دلیل برای استفاده در کرم ضد آفتاب مناسب می‌باشد.

 

اکسید روی دارویی در چه نوع کرم ضد آفتابی استفاده می شود؟

کرم های ضد آفتاب، دارای SPF و UV های مختلفی هستند. اما جدا از آن‌ها دو نوع کرم ضد آفتاب وجود دارد:

 • کرم ضد آفتاب فیزیکی
 • کرم ضد آفتاب شیمیایی

 

کرم ضد آفتاب فیزیکی

کرم هایی که شامل این دو ماده دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی هستند به ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی یا مینرال (mineral) معروفند. هر دوی این‌ها در لایه‌های سطحی پوست جذب می‌شوند و پرتوهای مضر خورشید را مانند آینه منعکس و منحرف می‌کنند. این مواد، گاهی با عنوان فیلتر یا مسدود کننده‌های فیزیکی شناخته می‌شوند.

ضد آفتاب فیزیکی کامل، ضد آفتابی است که از هر دو دی اکسید تیتانیوم (تتانیوم دی اکساید) و اکسید روی (زینک اکساید) استفاده می کند. دی اکسید تتانیوم بیشترین پوشش دهی اش در UV ناحیه UVB است. اکسید روی (زینک اکساید) دارویی به طور کامل هر دو پرتوهای فرابنفش UVA و UVB را منعکس می کند.

 

مزایای ضد آفتاب فیزیکی

 • عدم نفوذ به پوست نفوذ
 • ایمنی بالا
 • اثرگذاری سریع
 • عدم ایجاد حساسیت پوستی
 • عدم انسداد منافذ پوست
 • محافظت وسیعتر از پوست
 • مدت زمان ماندگاری طولانی روی پوست
 • تاریخ انقضای طولانی‌تر

 

معایب ضد آفتاب فیزیکی

 • سفید کردن بیش از اندازه پوست
 • ایجاد لایه ضخیم روی پوست و سنگین شدن پوست
 • پاک کردن سخت‌تر از روی پوست

کرم ضد آفتاب شیمیایی

معمولاً ترکیبات ضد آفتاب‌های شیمیایی شامل اکسی بنزن، اکتینوکسات، اکتیسالات و آووبنزون است. مواد تشکیل دهنده‌ی ضد آفتاب شیمیایی در لایه‌های بالایی پوست جذب می‌شوند. این مواد به دو طریق کار می‌کنند: پراکندگی و انحراف اشعه‌ی مضر خورشید و همچنین تبدیل اشعه‌ی فرابنفش به گرما و «غیرفعال کردن» آن. نگران نباشید، شما چیزی احساس نخواهید کرد.

 

مزایای ضد آفتاب شیمیایی

 • ایجاد احساس سبکی روی پوست
 • پاک کردن راحت از روی پوست
 • پخش شوندگی راحت روی پوست
 • قیمت ارزان تر

 

معایب ضد آفتاب شیمیایی

 • ایجاد حساسیت بیشتر روی پوست
 • ناپایداری در برابر محافظت پوست
 • اثر گذاری طولانی (حدود 20 دقیقه قبل از رفتن در معرض آفتاب باید استفاده شود)
 • مسدود کردن منافذ پوست

 

میزان و نحوه استفاده اکسید روی دارویی در ضد آفتاب فیزیکی

FDA حــداكثر مقــدار مجــاز اكــسيد روي دارویی در كــرم ضدآفتاب را 25 % اعـلام كـرده اسـت. اكـسيد روی در پايه ضدآفتاب حل نمی‌شـود، بلكـه بـه صـورت يـك پراكنــدگی ذرات در بــين فازهــای آبــی و روغنــی فرمولاسيون قرار می‌گيرد.

کرم‌های حاوی اکسید روی به دلیل سفید کردن بیش از اندازه پوست، بین مصرف کنندگان تقاضای کمتری دارند. به منظور پذیرش بهتر کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی در بین مصرف کنندگان، دو راه حل توسـط صـنايع آرايـشی ابـداع شده است: يكی افزودن اكسيد آهن قرمزرنگ و يا ساير رنگ‌های مجاز به فرآورده كه سبب نزديكترشدن رنگ فرآورده به رنگ پوست مـی‌شـود و ديگـری اسـتفاده از پــودر اكــسيد روی ميكرونيــزه يــا بــه عبــارت ديگــر بهره‌گيری از نانوذرات اكسيد روی می باشد.

بهترين اندازه ذره‌ای برای اكسيد روی بـدون اثـر سفيدكنندگی 20 تـا 50 نـانومتر اسـت. ايـن انـدازه ذره ای از نمــای ســفيد بــه وجود آمــده روی پوســت جلوگيری كرده و همچنين به ميزان مناسبی پوست را از UVA و UVB محافظت می‌كند و بـه دليـل پخـش يكنواخت در فرمولاسـيون اثـر رسـوب و انباشـتگی را كاهش می‌دهد.

 

محصولات باسط فرآور پویا

شرکت باسط فرآور پویا با بهره‌گیری از روش‌های نوین و بهینه‌سازی شده، به تولید اکسید روی گرید دارویی می‌پردازد. اکسید روی دارویی باسط فرآور دارای کیفیت و درجه خلوص بالا (99.9%) می‌باشد که فاقد عناصر سنگین است. آنالیز اکسید روی دارویی باسط فرآور پویا به شرح زیر است:

باسط فرآور پویا با داشتن کادری مجرب و پاسخگو توانسته است انتخابی مطمئن برای مشتریان خود باشد. جهت مشاوره و خرید اکسید روی دارویی مورد نیاز خود  “با ما تماس”  بگیرید.

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

کاربرد اکسید روی در پزشکی و بهداشت

تفاوت پمادهای زینک اکساید و کرم‌های ضد آفتاب حاوی اکسید روی (زینک اکساید)

اکسید روی در صابون سازی چه کاربردی دارد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat