کنسانتره مس و روش‌های تولید آن

کنسانتره مس

کنسانتره مس محصولی است که طی فرآیند خالص سازی سنگ مس به دست می‌آید و شرکت‌های تولید کننده آن، این محصول را برای تولید مس استفاده می‌کنند. یکی از محصولاتی که ایران به کشورهای مختلف صادر می‌کند، کنسانتره مس است. در ادامه انواع کنسانتره مس و روش‎های تولید آن را شرح می‌دهیم.

سنگ مس

انواع سنگ معدن مس

سنگ معدنی مس دارای دو نوع زیر می‌باشد:

  • سنگ معدن سولفیدی
  • سنگ معدن اکسیدی

سنگ معدن مس در پوسته زمین بصورت کانی‌های سولفیدی مانند کالکوپیریت(CuFeS2) ، بورنیت (Cu5FeS4) و کالکوزیت (Cu2S) با عیار 5/0 % در معادن روباز و 1 تا 2 % در معادن زیرزمینی وجود دارد.

سنگ معدن مس بصورت کانی‌های اکسیدی (کربنات‌ها، اکسیدها، سیلیکات‌ها و سولفات‌ها) با درصد عیار کمتری نیز وجود دارد. سنگ معدن اکسیدی، فراوان تر از سنگ معدن سولفیدی است اما درصد مس آن کمتر است.

باسط فرآور پویا

کنسانتره مس چیست؟

کنسانتره مس طی انجام فرآیندی، روی سنگ مس معدنی تولید می‌گردد و به عنوان ماده اولیه در فرآیند فرآوری مس مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی، کنسانتره به موادی خالص و متراکم اشاره دارد که در اثر فرآیندهایی، غلیظ می‌شوند.کنسانتره مس محصولی است که نمی‌توان گفت خام است. زیرا عملیات فرآوری را روی آن انجام داده‌اند. کنسانتره‌های مس معمولاً حاوی 30% مس و 70% آهن و گوگرد می‌باشند.

خرید کنسانتره مس

اگر می‌خواهید جزئیات بیشتری درباره کنسانتره‌سازی و شاخص‌های ارزیابی آن بدانید مطلب “کنسانتره مواد معدنی چیست؟” را مطالعه نمایید.

انواع کنسانتره مس

کنسانتره مس در انواع زیر تولید می‌شود:

  • کنسانتره مس سولفیدی: کنسانتره مس سولفیدی از سنگ معدن سولفیدی تولید می‌شود.
  • کنسانتره مس اکسیدی: کنسانتره مس اکسیدی از سنگ معدن اکسیدی تولید می‌شد.

فروش کنسانتره مس

تفاوت کنسانتره مس سولفیدی و اکسیدی

همان طور که گفته شد کنسانتره اکسید مس، فراوان تر از کنسانتره سولفید مس بوده؛ اما با این حال میزان مس موجود در کنسانتره سولفید مس بیشتر از اکسید مس می‌باشد. خواص شیمیایی متفاوت این دو گروه، سبب شده فرآوری و استحصال آن‌ها هم متفاوت باشد.

روش هیدرومتالورژی برای کنسانتره مس اکسیدی و روش پیرومتالورژی برای کنسانتره مس سولفیدی به کار برده می‌شود.

روش های تولید کنسانتره مس

تولید کنسانتره مس سولفیدی به روش پیرومتالورژی

در این روش از کانه سولفیدی استفاده می‌شود:

  • استخراج سنگ معدن
  • آسیاب اولیه سنگ معدن
  • آسیاب ثانوی سنگ معدن تا ابعادی حدود 12 میلی‌متر
  • مخلوط کردن سنگ مس آسیاب شده با مواد شیمیایی (اندازه دانه‌ها به 74 میکرون می‌رسد)
  • پرعیار سازی و تغلیظ خمیر تولید شده (فلوتاسیون)
  • تولید کنسانتره مس و مولیبدن

 

انواع کنسانتره مس

 

تولید کنسانتره مس اکسیدی به روش هیدرومتالورژی

در این روش از کانه اکسیدی یا کانه سولفیدی کم‌عیار استفاده می‌شود. روش هیدرومتالورژی نیز روشی است که با انحلال مس در محلول های آبی، استحصال را انجام می‌دهد. متداول‌ترین حلال برای این روش اسید سولفوریک است.

 

در باسط فرآور پویا، متخصصان ما آماده ارئه هرگونه مشاوره در مورد خرید کنسانتره‌های مواد معدنی به شما هستند. چراکه داشتن آگاهی کافی و وجود راهنما در خرید انواع کنسانتره، به شما کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار بگیرد و این باعث می‌شود شما بتوانید یک انتخاب و خرید موفق داشته باشید.

 

تولید کنسانتره مس

 

پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه نمایید:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat