افزایش پنج برابری عملیات معدن‌کاری با تسهیل واردات ماشین‌آلات

معدن کاری

به گزارش پایگاه خبری معدن‌نامه به نقل از اکسپورتنا: سجاد غرقی، نایب‌رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران اعلام کرد: در حوزه معدنکاری در کشور، استحصال تنها در برخی از معادن زغال‌سنگ و نمک وابستگی مستقیم به نیروی کار دارد و بیش از ۹۷ درصد استخراج و سایر عملیات معدن‌کاری به وسیله ماشین‌آلات انجام می‌شود. این ماشین‌آلات چه در حفاری و چه در بخش حمل و بارگیری عمدتا در خارج از ایران تولید می‌شود.

وی افزود: تولیدات داخلی، به هیچ وجه پاسخگوی نیاز ۶ هزار معدن فعال در کشور نبوده و ضرورت تامین این تجهیزات از طریق واردات احساس می‌شود؛ چرا که تمام بار استخراج در معادن روی ماشین‌آلات است و حتی آنچه برای بارگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند لودر و بولدوزر در خارج از کشور ساخته می‌شود.

به گفته غرقی، در چنین شرایطی، علاوه بر حمایت هوشمندانه و هدفمند از تولیدکنندگان داخلی، امکان واردات ماشین‌آلات نیز باید تسهیل شود. در واقع، با توجه به زمان‌بر بودن توسعه ساخت داخل در این بخش، واردات ماشین‌آلات برای ادامه فعالیت معادن حیاتی است؛ از آن جهت که نرخ استهلاک سرمایه و تجهیزات در این بخش بالاست و اگر تجهیزات و ماشین‌آلات به موقع و با قیمت مناسب در دسترس فعالان این بخش قرار نگیرد، معادن دچار بحران خواهند شد.

وی اظهار داشت: واردات ماشین‌آلات دست دوم و با عمر کمتر از ۱۰ سال اقتصادی است. انتظار این است که دولت برای واردات این نوع ماشین‌آلات، تسهیلات ویژه‌ای در نظر بگیرد. البته از گفتار مسئولان چنین برداشت می‌شود که واردات ماشین‌آلات معدنی را با واردات خودرو مقایسه می‌کنند، حال آن که ماشین‌آلات معدنی از نوع سرمایه‌گذاری و کمک به رونق تولید بوده و با توجه به کارکرد تخصصی آن، تسهیل واردات در این بخش منجر به دلالی و سفته‌بازی نخواهد شد.

غرقی ادامه داد: زیان مستقیم عدم دسترسی به ماشین‌آلات، در عدم ایفای تعهدات عدم النفع فعالان این حوزه رخ نشان داده است؛ چنانکه، در تحلیل هزینه‌های عملیاتی، ۶۰ درصد به ماشین آلات معدنی اختصاص پیدا می کند.حال آنکه اگر اکنون، ظرفیت استخراج و عملیات سالیانه در بخش معدن به ۵۵۰ میلیون تن در سال می رسد، با تامین تجهیزات، این ظرفیت به بیش از ۵ برابر میزان کنونی افزایش پیدا می‌کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat