کاربرد و اثر نانو ذرات اکسید روی در دباغی چرم

کاربرد نانو ذرات اکسید روی در دباغی چرم

در این اینجا هدف بررسی اثر نانو ذرات اکسید روی در چرم می باشد. زینک اکساید (زینک اکسید) باعث ایجاد خواص استحکامی بالا و ضد باکتریایی در چرم طی مراحل پرداخت می شود. تفاوت عمده میان مواد غیرآلی ضد باکتری مثل ZnO با مواد آلی ضد باکتری در این است که مواد غیرآلی ضد باکتری پایداری و مقاومت زیادتری در برابر باکتری ها و شرایط حرارتی از خود نشان می دهند. خاصیت سمی کمتری دارند و میزان شرکت در واکنش شان بیشتر است.

 

دباغی یا پرداخت چرم چیست؟

پرداخت چرم شامل قرار دادن یک سری پوشش ها روی سطح چرم است، که به منظور محافظت چرم و ایجاد اثرات سطحی دلخواه از نظر ظاهر و حس لمسی طراحی شده اند. بعضی از فرآیندهای پرداخت پلاستیک هایی مانند رزین های آکریلیک و اورتان را بکار می برند. بعضی دیگر از پوشش های وینیل، واکس، نیترو سلولز، رنگ یا بسیاری مواد دیگر استفاده می کنند. آلودگی محیط زیست یکی از مشکلات اصلی در صنعت دباغی چرم است. از دیرباز روش غالب دباغی استفاده از کروم و محلول های کرومات دار بوده است، ولی به دلیل آلودگی ها و کمیابی این فلز روش های متنوعی برای دباغی مطرح شده است.

 

استفاده از نانو ذرات اکسید روی در دباغی چرم

ساختار نانویی وینیل پلیمر/ ZnO یا (PDM/ZnO) از دیگر ساختارهایی است که در دباغی چرم استفاده می شود. در استفاده از پلیمر وینیل اکسید روی می توان به پایداری فوق العاده در شرایط حرارتی و دمای گذار شیشه ای بالا اشاره کرد.

 

مقایسه چرم دباغی شده در حضور و عدم حضور ZnO

 

استحکام پارگی استحکام کششی
۴۵٫۵۸ ۲۷٫۲۳ چرم دباغی شده با PDM
۵۶٫۳۹ ۳۰٫۴۷ چرم دباغی شده با PDM/ZnO
۲۳٫۷۲ ۱۱٫۹۰ نسبت افزایش %

یکی از ویژگی های بارز نانو ذرات اکسید روی مقاومت زیاد در برابر میکروارگانیسم هاست که خواص فیزیکی کلی چرم با استفاده از این نانو ذره تغییر نکرده و در عین حال خاصیت ضد باکتری نیز به مجموعه خواص چرم افزوده می شود.

 

منبع: سپیده امجد ایرانق، شهریار ریاضی، مقاله “اثر نانو ذرات SiO2، ZnO و Ag در دباغی چرم”، اولین همایش ملی تحقیقات کاربردی و استاندارد سازی در توسعه صنایع نساجی و چرم، آبان ۱۳۹۲٫

 

جهت مطالعه بیشتر درباره کاربرد زینک اکساید در صنایع مختلف می توانید مطالب زیر را مطالعه نمایید:

کاربرد اکسید روی در صنعت لعاب

کاربرد اکسید روی در پزشکی و بهداشت

کاربرد اکسید روی در صنعت رنگ و رزین

کاربرد اکسید روی در صنعت کشاورزی

کاربرد اکسید روی در صنعت لاستیک و پلاستیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat